Tu jesteś

Polecane zakładki

Goście on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości
Nowoczesna Obrona Terytorialna podstawą bezpieczeństwa Polski i wybranych państw NATO w XXI wieku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor serwisu (M.D.)
wtorek, 22 maja 2012 10:16

konferencja3
Dnia 16 maja br.
w Auli im. gen. broni Józefa Kuropieski w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie odbyła się studencka konferencja naukowa "Nowoczesna Obrona Terytorialna podstawą bezpieczeństwa Polski i wybranych państw NATO w XXI wieku."

Konferencja została zorganizowana w ramach „Dnia Obrony Terytorialnej w AON” przez Sekcję Strategiczno-Obronną Koła Naukowego Studentów Bezpieczeństwa Narodowego wraz ze Stowarzyszeniem ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej, Związkiem Strzeleckim "Strzelec" Organizacją Społeczno-Wychowawczą oraz Legią Akademicką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Konferencję zabezpieczali ze strony organizacyjnej strzelcy z JS 1313 AON.

Konferencję zaszczycili swoją obecnością tacy goście jak Minister Romuald Szeremietiew, gen. January Komański, prof. Józef Marczak, prof. Ryszard Jakubczak, prof. Jacek Pawłowski, dr Wojciech Gilewski, kombatanci ze środowiska batalionu AK "Parasol" dr Maria Wiśniewska i Prezes Środowiska batalionu "Parasol" Jacek Tomaszewski.

Warto podkreślić, że na konferencji byli obecni przedstawiciele największych polskich organizacji strzeleckich: Komendanci Główni: mł. insp. ZS Roman Burek - Związek Strzelecki, oraz bryg. ZS Krzysztof Wojewódzki - Związek Strzelecki "Strzelec".
Komendanta ZS "Strzelec" OSW reprezentował Szef Sztabu KG ZS "S" OSW mł. insp. ZS Marcin Waszczuk.

Opiekun merytoryczny konferencji dr Krzysztof Gąsiorek z AON przywitał gości, po czym konferencja rozpoczęła się od wykładu wprowadzającego prof. AON Józefa Marczaka przybliżającego uczestnikom koncepcje Obrony Terytorialnej w strategii obrony Polski.
Następnie głos zabrał dr Wojciech Gilewski przybliżając swoje doświadczenia z wojskami terytorialnymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zbigniew Kowalski z Koła Naukowego SBN AON zreferował przykłady funkcjonowania formacji terytorialnych w państwach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. Anna Siarkowska reprezentująca Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej przybliżyła obecnym problematykę działania Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, Grzegorz Biliński z JS 1313 ZS "Strzelec" OSW wygłosił bardzo ciekawy referat o działalności duńskiej Obrony Terytorialnej w oparciu o prawo o stowarzyszeniach. Minister Romuald Szeremietiew w swoim wystąpieniu zastanawiał się nad koncepcją powszechnych działań asymetrycznych w obronie państwa, Generał January Komański przybliżył zebranym wnioski z działania Obrony Terytorialnej w okresie kiedy był Szefem Zarządu OT w Sztabie Generalnym WP. Marcin Kozak z Legii Akademickiej KUL zapoznał uczestników z historią działania oraz bieżącą działalnością Legii Akademickiej. Przedstawiciel Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl - dr Paweł Makowiec przedstawił uczestnikom nieznane fakty działań batalionu AK "Parasol" oraz wnioski z tej działalności dla formacji terytorialnej. Głos zabrał bezpośredni uczestnik działań batalionu "Parasol" Jacek Tomaszewski dzieląc się z obecnymi swoimi wspomnieniami. Prof. Ryszard Jakubczak w swojej prezentacji zwrócił uwagę na rolę Obrony Terytorialnej w ochronie i obronie infrastruktury krytycznej państwa. Szef Sztabu KG ZS "Strzelec" OSW zapoznał uczestników z bieżącą działalnością "Strzelca" oraz koncepcją wykorzystania potencjału "Strzelca" w strukturach Obrony Terytorialnej. Prezes Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej Grzegorz Matyasik przybliżył zebranym koncepcję projektu przekształcenia NSR-u w komponent terytorialny. Wiceprezes Koła Naukowego SBN AON Marek Klasa mówił w swoim wystąpieniu o zadaniach pododdziałów Obrony Terytorialnej w zabezpieczeniu zobowiązań sojuszniczych (HNS - obowiązki państwa - gospodarza). Dariusz Wójcik z Koła Naukowego SBN AON przedstawił problematykę możliwości wsparcia sojuszniczego dla Sił Zbrojnych RP w razie zagrożenia konfliktem zbrojnym oraz wnioski z tego płynące dla tworzenia koncepcji Obrony Terytorialnej. Całość merytorycznie podsumował i zamknął konferencję dr Krzysztof Gąsiorek.

Panele były moderowane przez przedstawicieli Koła Naukowego SBN AON: Dariusza Wójcika, Irminę Denysiuk, Zbigniewa Kowalskiego oraz przez przedstawiciela Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl Stanisława Drosia, który też w bardzo krótkiej prezentacji przedstawił historyczne godło pododdziałów Obrony Narodowej oraz propozycję nowego godła dla przyszłej Obrony Terytorialnej. W przerwach pomiędzy panelami uczestnicy konferencji mogli udać się do baru kawowego z pysznym ciastem oraz zapoznać się z bronią palną wystawioną przez Waldemara Kosiorka z OSS Siedlce oraz zapoznać się ze sprzętem i specyfiką działalności grupy proobronnej ODS Wrocław.

W ciągu całego dnia konferencję odwiedziło ponad 80 osób. Materiały pokonferencyjne po zredagowaniu przez dr Krzysztofa Gąsiorka zostaną zamieszczone w formie elektronicznej m.in. na portalach Obronanarodowa.pl, Strzeleckim Portalu Informacyjno-Szkoleniowym oraz Strzeleckim Portalu Informacyjnym a także ukażą się drukiem.

konferencja6konferencja8

konferencja5konferencja2

konferencja1konferencja4

konferencja7